تبلیغات
مطالب روز پزشکی - سرطان سینه
 
مطالب روز پزشکی
درباره وبلاگ
نظرسنجی
سطح علمی این سایت چه جور است؟

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شایعترین محل بروز سرطان در زنان مربوط به پستان می باشد به طوری که اولین عامل مرگ ناشی از سرطان در آمریکا همین سرطان است. مرگ ناشی از این نوع سرطان در سنین 40 تا 44 سالگی بیشتر از مرگهای ناشی از علل دیگر است. در ایالت متحده از هر 9 زن یک نفر در طول عمرش دچار سرطان سینه می شود و 31 این زنان در اثر این بیماری می میرند؛ یعنی سالانه بیش از 44 هزار نفر از زنان در آمریکا در اثر این نوع سرطان می میرند. به دلیل همین آمار مرگ و میر بالاست که در مورد روشهای تشخیصی و درمانی این بیماری مطالعات دقیق تری صورت گرفته است. تشخیص سریع و زودهنگام سرطان سینه به طور چشمگیری از میزان مرگ و میر آن کاسته است. به هر حال آمار مرگ و میر ناشی از

سرطان عضوی از بدن که به راحتی قابل دستیابی برای معاینه فردی و تشخیصی است تأثرآور و غم انگیز است و خسارت جبران ناپذیری بر پیکره خانواده و جامعه وارد می کند.

* اگر از مواردی که سرطان سینه جنبه خانوادگی دارد بگذریم، این بیماری در سایر زنان به ندرت قبل از 25 سالگی دیده می شود اما با افزایش سن، میزان وقوع این سرطان هم افزایش پیدا می کند.

* حال ببینیم چه عواملی در ایجاد سرطان سینه دخالت دارند؟

سؤالی که مطرح است این است که آیا عامل ژنتیک در ایجاد این سرطان دخالت دارد؟ پاسخ مثبت است. توضیح اینکه:

1ـ استعداد ارثی

استعداد ژنتیک به طور قاطع در مورد سرطان سینه مطرح است. سابقه خانوادگی به عنوان یک عامل خطر برای این سرطان مطرح است. تقریبا 10 ـ 5% این سرطان مربوط به عوامل ارثی است. در واقع این بیماری به صورت اتوزوم غالب به ارث می رسد. اگر چندین خویشاوند مبتلا به این سرطان بخصوص در سنین پایین گرفتار شوند احتمال انتقال ژنتیک این بیماری افزایش می یابد.

* آیا ژنِ مسؤول سرطانهای ارثی سینه شناخته شده اند؟

آری، دو ژن به نامهای BRCA1 و BRCA2مسؤول اکثریت موارد سرطانهای ارثی سینه هستند. با این حال، کمتر از 20% زنان دارای سابقه فامیلی سرطان سینه دارای این دو ژن هستند. البته استعداد ژنتیکی مربوط به ژنهای دیگری نیز هستند که شیوع کمتری دارند. مثلاً زنان مبتلا به بیماری COWDEN [«سندرم هامارتومهای متعدد» به علت جهش در ژنی که روی کروموزم q10] در سنین 50 سالگی 50 ـ 30% خطر ابتلا به سرطان سینه آنها را تهدید می کند.

* آیا نژاد در شیوع و وقوع سرطان سینه مؤثر است؟

با توجه به اینکه سرطان سینه انواع مختلفی دارد نژادهای مختلف ممکن است تمایل به انواع و مراحل خاصی از بیماری داشته باشند. اگرچه میزان وقوع کلی سرطان سینه در نژاد سیاه پوست کمتر از سفیدپوست است اما معمولاً زنان سیاه پوست در مراحل پیشرفته تری مراجعه می کنند و میزان مرگ و میر بیشتری نسبت به سفیدپوستان دارند. قسمتی از این تفاوت مربوط به محرومیت سیاه پوستان و عدم دسترسی آنها به مراکز درمانی و بهداشتی و عدم بهره مندی از امکانات تشخیصی مهم مثل ماموگرافی می باشد اما عوامل ژنتیک هم می توانند مؤثر باشند و به هر حال استعداد ژنتیکی به طور واضح وجود دارد.

2ـ سن

سرطان سینه قبل از 25 سالگی به ندرت دیده می شود اما بعد از 25 سالگی تا زمان یائسگی به طور مداوم افزایش یافته و سپس در طول عمر با افزایش آهسته تری نسبت به قبل ادامه می یابد. بنابراین بیشترین امکان ابتلاء به سرطان سینه در فاصله 25 سالگی تا زمان یائسگی است ولی سن متوسط در موقع تشخیص 64 سالگی است.

3ـ بیماری خوش خیم و تکثیری سینه

در مطالعات فراوان نشان داده شده که زنانی که دچار ضایعات خوش خیم سینه بوده اند در آینده در معرض افزایش خطر سرطان این عضو قرار می گیرند. این مطالعات و نتیجه گیری بر اساس بازنگری نمونه های بیوپسی ضایعات خوش خیم در زنانی که بعدها دچار سرطان سینه شدند به دست آمده است. که به دلیل تخصصی بودن ضایعات از ذکر نامها و توضیح در این مورد صرف نظر می کنیم.

4ـ سابقه کارسنیوم با سرطان سینه

مقابل (طرف دیگر) یا سابقه وجود سرطان رحم

وجود سابقه ابتلاء به سرطان سینه در سمت دیگر و یا سابقه وجود سرطان آندومتر یا رحم با افزایش خطر سرطان سینه در طرف دیگر می شود.

5ـ رادیوتراپی

خانمهایی که به هر دلیلی در معرض تماس با اشعه رادیواکتیو قرار گرفته باشند مثلاً پس از مواجهه با بمب اتمی یا استفاده از رادیوتراپی برای درمان، میزان خطر ابتلاء بالاتری به سرطان سینه دارند به طوری که این خطر در سنین جوانتر و با مقادیر بالاتر پرتودرمانی (اشعه مواد رادیواکتیو) افزایش می یابد.

6ـ تأثیر تغییرات جغرافیایی

بیشترین میزان وقوع سرطان سینه در آمریکا و اروپای شمالی می باشد و بین 7 ـ 4 برابر بیشتر از کشورهای آسیایی و سایر کشورهاست. علل و عوامل اختصاصی این تفاوت جغرافیایی مشخص نشده است.

7ـ طول دوران «باروری»

هر چقدر شخص در سنین پایین تر دچار قاعدگی شود یعنی دچار قاعدگی زودرس شود خطر ابتلا به سرطان سینه هم افزایش می یابد. همچنین هر چقدر دیرتر وارد مرحله یائسگی شود احتمال خطر این سرطان بیشتر می شود.

8ـ زایش

زنانی که اصلاً زایمانی نداشته اند فراوانتر از زنان چندزا دچار این سرطان می شوند.

9ـ سن در موقع زایمان اول

زنانی که بعد از 30 سالگی اولین کودک خود را به دنیا می آورند بیشتر در معرض خطر ابتلاء به سرطان سینه هستند.

10ـ چاقی

خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان چاق پس از یائسگی به علت ساخته شدن استروژن در ذخایر چربی افزایش پیدا می کند.

11ـ استروژنهای خارجی و ترکیبات حاوی استروژن

در مورد نقش و تأثیر داروهای حاوی استروژن Strogen در دوران پس از یائسگی به عنوان جایگزین هورمونی و همچنین در مورد اثر سرطان زای داروهای ضدبارداری خوراکی حاوی استروژن هنوز اختلاف نظر وجود دارد و احتمال اینکه در ایجاد این نوع سرطان مؤثر باشند بسیار ناچیز می باشد.

12ـ اثرات هورمون استروژن درونزاد وطبیعی

تمام آنچه در باره طولانی بودن دوران باروری، عدم حاملگی و بالا بودن سن در موقع اولین تولد گفتیم می توانند باعث عدم تعادل هورمونی شوند و در واقع منجر به افزایش تماس با حداکثر استروژن در دوره قاعدگی شوند. همچنین تومورهایی که مولد استروژن هستند و دارای عملکرد مشابه تخمدانها هستند در زنان پس از یائسگی با افزایش خطر سرطان سینه همراه می شوند.

امروزه افزایش خفیف خطر سرطان سینه در خانمها بعد از یائسگی با سطوح بالای طبیعی استروژن گردش خون ثابت شده است و در بعضی از انواع سرطان سینه گیرنده های مخصوص استروژن شناخته شده است.

13ـ عوامل محیطی

در مورد تأثیر عوامل محیطی بر ایجاد سرطان سینه مطالعاتی شده است و دیده شده که تفاوتهای جغرافیایی در گروههای ژنتیکی همسان در ایجاد این سرطان مؤثر بوده است، مثلاً خطر این بیماری در مهاجرین به کشور آمریکا افزایش نشان می دهد با توجه به اینکه از نظر تاریخی وقوع سرطان سینه در ایالت متحده و غرب 7 ـ 4 برابر بیشتر از سایر کشورهاست. عامل محیطی دیگر رادیوتراپی است که عمدتا جهت ضایعات قسمتهای بالاتنه استفاده درمانی شده و بیمار دچار عارضه سرطانی ناشی از اشعه مواد رادیواکتیو می شود.

از دیگر عوامل محیطی مؤثر در سرطان سینه رژیم غذایی بخصوص چربی غذاست که نقش دارد. مصرف مشروبات الکلی خطر سرطان سینه را افزایش می دهد. و بالاخره تأثیر برخی ویروسها بر ایجاد این سرطان مطرح و در دست بررسی است. در قسمت بعد در مورد ساختمان طبیعی و فیزیولوژی سینه و اقدامات پیشگیرانه از ابتلا به سرطان سینه می پردازیم.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
جمعه 18 فروردین 1391
محمدحسن احمدپوربروجردی
شنبه 13 آبان 1396 04:44 ب.ظ
هنگامی که کسی یک پاراگراف را می نویسد، وی برنامه وی را در مغز خود نگه می دارد
چگونه کاربر می تواند از آن آگاه باشد. به همین دلیل است که این پاراگراف شگفت انگیز است.
با تشکر!
شنبه 18 شهریور 1396 08:23 ب.ظ
When some one searches for his necessary thing, thus he/she desires to be available that in detail, so that thing is
maintained over here.
شنبه 4 شهریور 1396 01:46 ب.ظ
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add
to my blog that automatically tweet my newest
twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something
like this. Please let me know if you run into anything.
I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.
شنبه 14 مرداد 1396 03:11 ب.ظ
Hey! I'm at work surfing around your blog from my new iphone 4!
Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!

Carry on the excellent work!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:52 ب.ظ
Asking questions are really fastidious thing if you are not understanding anything totally, except this piece of writing offers good understanding
yet.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر